“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

Seyahat Hakkında Gerekli Şeyler

Gezgin Kutubalığı Pınar Bulut‘un kişisel deneyimlerinden hazırlanmış bir sitedir.

Seyahat hazırlıkları, vize almak için ipuçları, yolculuk sırasında ve sonrasında başınıza gelecek her şey ve yolcu hakları için size öneriler…

Bütün bunların dışında hem Türkiye hem de dünyanın 45 ülkesi  hakkında  gezi notları, gezilecek yerler, görülecek şeyler, nasıl gidilir, alışveriş ve yeme içme ipuçları. Ama kendi gözünden klişelerden kaçarak, görülmeyeni görüp bakılmayan pencerelerden bakmaktır asıl amaç.

seyahat-gezi-blog-balik

Peki neden Gezgin Kutubalığı?

İşin gezgin kısmı malum. Ama kutubalığı neden diye sorarsanız onu size hemen şuracıkta anlatamam. Bunun için yüz yüze konuşmamız gerekecek. Ama şunu söyleyebilirim ki sırf şirinlik olsun, akılda kalsın diye konuluvermiş bir isim değildir. Derin, önemli, hatta hüzünlü ve yaralayıcı bir hikayesi vardır. Ve biz biliriz ki insanoğlu bazen kendinden başka mucize tanımazcasına böbürlenerek yaşasa da doğada ondan daha mucizevi bir çok canlı vardır. Saygı duyulmalı, ceketinin ön düğmesi iliklenmeli onlardan bir çok şey öğrenilmelidir.

Dünyayı ve hayatı daha iyi tanımanın tek yolu da seyahate çıkmak ve merak etmek.

Seyahat ipuçları:

Bavul hazırlama ipuçları, havaalanına nasıl gidilir, havaalanı ucuz park yerleri, uçak yolculuğu hakkında öneriler, uçak gecikmeleri, bavul kaybolması veya valiz kırılması durumunda yolcu hakları, yurt dışından gelen telefon kaydettirme, kendi aracınızla gidebileceğiniz ülkeler, yol notları ve sizi yola çıkmaya ürküten ne varsa bu bölümde çözümü var. Aklınıza takılan başka ne varsa yorumlarda yazmayı unutmayın!

Vize  İpuçları

Hem Shengen vizesi hem diğer ülkelerde  kolay vize almak için kurallar yapılması ve yapılmaması gerekenler. Vize reddi itiraz yöntemleri ve vize itiraz dilekçesi örneği. Hızlı ve uzun vize almanın ipuçları. Yorumlarda yaşadığınız tecrübeleri paylaşırsanız çok sevinirim.

Yurtiçi Gezi Notları

Türkiye’nin dört bir yanından gezilecek yerler, görülecek şeyler ve yapılacak şeyler. Yerel festivaller, şehirler hakkında ipuçları, öyküler, efsaneler. Dünyanın en güzel ülkesi Türkiye’yi anlatmaya kelimeler yetmez. Dilim döndüğü elim vardığı kadarını anlatıp fotoğraflıyorum. Sizin katkılarınızı da bekliyorum elbette.

Yurtdışı Gezi Notları

Asya, Avrupa, Afrika ve Amerika’dan bir çok ülke hakkında bilgi. Gezilecek yerler, görülecek şeyler ,nasıl gidilirne yenir , ne içilir, alışveriş tüyoları ve daha başka her şey. Eğlenceli, basit ve kişisel tecrübelerle yazılmış. Yurtdışına gitmeden önce mutlaka göz atın. Döndükten sonra kendi yorumlarınızı yazın, konuşalım.

Hafta Sonu Yakın Yerler

Son dakikada hafta sonu gidiliveren yerler. Çoğunlukla burnumuzun dibinde ama akıl edivermediğimiz kaçamaklar. Gezi önerileri, tecrübeler, alışveriş tüyoları. Zenginleştirilmesi gereken bir bölüm. Sizin tavsiyeleriniz nedir hafta sonu gezisi için?

 

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.