“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”
“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

Koronavirüs Döneminde Ülkelerin Giriş Şartları

Covid-19 yurtdışı seyahat kuralları için bir çok kriteri de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Hangi ülke kapılarını Türk turistlere tamamen kapattı? Hangi ülke test istiyor? Nerede karantina var… Bu soruların tek bir cevabı yok. Çünkü gelişmelere göre durum sürekli değişebiliyor. Gitmeyi planladığınız ülkenin kurallarını, koşullarını ve salgın dönemindeki durumunu neredeyse anlık kontrol edebileceğiniz güvenilir ve güncel 3 uygulama var:

Covid-19 Yurtdışı Seyahat Kuralları için IATA Seyahat Uygulaması

https://www.iatatravelcentre.com/

IATA Seyahat Merkezi pasaport, vize ve sağlık gereksinimi tavsiyeleri için uluslarası doğru ve güvenilir bilgi kaynağıdır. Sitede tüm ülkeler için pasaport vize , sağlık bilgileri , ülke bilgileri ve Koronavirüs hakkında en son güncellemeler yer alır. Sitenin ana sayfasından gitmeyi planladığınız ülkeyi, tarihi ve çıkış ülkeniz olarak da Turkey yazdığınızda yolculuğunuz için tüm kuralları güncel olarak çıkaracaktır. Bunun yanı sıra çok daha kısa yoldan karantina uygulayan ülkeler ve Covid testi isteyen ülkeleri görebilmek için sitenin Covid-19 News bölümüne tıklamanız yeterli. Sitenin maalesef Türkçe seçeneği yok. Ancak Google otomatik çeviri ile rahatça çevrilebiliyor.

covid-19 yurtdışı
 seyahat kuralları

Koronavirüs döneminde seyahat için güncel pratik bilgiler uygulalaması (Covidcontrols)

https://covidcontrols.co/tourist-allowed/turkey

Koronavirüs günlerinde yurtdışı seyahat yapacaklar için harika bir seyahat uygulaması daha. Yukarıdaki linki tıkladığınızda çıkan tablodan önce gitmek istediğiniz yeri sonra da çıkış noktanızı yazın. İster haritadan , isterseniz de kaydırarak tablodan ülkelerin size uyguladığı Covid-19 yurtdışı seyahat kurallarını çok net görebiliyorsunuz.

Ayrıca sitenin anasayfasından gitmeyi planladığınız ülkenin sınır girişlerindeki kurallarını, salgın önleme tedbirlerini hatta ölüm oranlarına kadar bir çok bilgisini de görebilmek mümkün.

Corona yurtdışı seyahat kuralları

Tüm dünyada Türkler için Corona döneminde seyahat kuralları (Airsiders)

https://health.airsiders.com/

Airsiders, hava yolculuğu endüstrisi için çözümleri sunan Berlin merkezli bir teknoloji şirketi. Pandemi döneminde seyahat için site anasayfasında ‘Covid-19’ menüsüne tıkladığınızda çıkan ekrana yalnızca gideceğiniz ükle, şehir veya havaalanını yazmanız yeterli. Çıkan ekrandan göçmenlik, karantina, yolcu sorumlulukları, Covid testi, antikor testi, havaalanı güvenlik önlemleri dahil onlarca konuda her gün güncellenen bilgileri veriyor.

Bütün bu hizmetlerin dışında sitenin ana sayfasından ayrı almış olduğunuz uçuşları bağlamanız da mümkün. Site ilk açtığınızda İngilizce geliyor. Ancak sunucu bağlantı ülkenize göre hemen Türkçe’ye çevrilebiliyor.

Bütün bunların dışında pandemi döneminde güvenli bir seyahat için uçağa binmeden önce mutlaka bilmeniz gereken kurallar var. Bunlara da hemen bir göz atın:

https://www.kutubaligi.com/guvenli-ucak-yolculugu/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.