“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”
hungaria-budapest-balıkci-tabyasi-burcu-fishermans-bastion

Yeni Başlayanlar İçin 14 Maddede Budapeşte Gezilecek Yerler

Macaristan’ın  bu dillere destan başkentini 3-4 gün gibi kısacık bir sürede nasıl gezebilirsiniz? Hiç bir şeyi atlamadan, dönüşte ‘Tüh keşke’ demeden nasıl şehrin tadını çıkarır, ruhunu keşfeder, unutulmaz bir aşka dönüştürebilirsiniz? İyi planlanmış bir ‘Budapeşte Gezilecek Yerler Rehberi ‘ ile elbette; 

budapeste-gezi-rehberi-gezilecek-yerler

Macaristan ve Budapeşte’yi daha iyi anlamak, hikayesini dinlemek isterseniz önce Budapeşte Gezi Rehberi ‘ne hemen bir göz almanızı öneririm

Budapeşte Gezilecek Yerler

 1-Parlemento Binası:

Muhteşem mimari, muhteşem ışıklandırma. Halen aktif olarak kullanılan binanın 365 kulesi, 27 ayrı kapısı var. Binadaki merdivenlerin toplamının 20 km’yi bulduğu iddia ediliyor. Belirli günlerde ziyarete açık. İnanmayan gidip ölçebilir.

budapeste-parlomento-binasi-gezilecek-yerler    budapeste-parlomento-binasi-gece-tuna-tekne-turu

2-Budin Kalesi:

Dokuz asır içinde defalarca yıkılan ve defalarca yenilenen Ortaçağ’dan kalma muazzam bir yapı. Arşivler, müzeler, galeriler ve kamu binalarına ev sahipliği yapıyor. Çıkması ayrı güzel manzarası ayrı. Yukarı çıkan dikine asansör (füniküler) kısa ama çok eğlenceli. Kapıda bekleyen askerlerin her saat başı nöbet değişim törenini izlemeden dönmeyin.

budapeste-budin-kalesi-asker-nobet

3-Matyas Kilisesi ve Balıkçılar Burcu (Fisherman’s Bastion):

Balıkçılar Burcu, (Balıkçı Tabyası) Tuna Nehri’nin çerçevelediği olağanüstü bir panoramik Peşte manzarasıyla kartpostallara sığmayacak eşsiz bir görünüm sunan, büyük bir seyir terası. Instagram’da bolca ‘like’ alacak en güzel fotoğraflarınızı burada çekeceksiniz.

Adeta Disneyland kulelerini andıran Mattihinas Kilisesi ‘nin 7 kulesi buraya ilk yerleşen 7 Macar kabilesi anısına yapılmış. hemen meydanın yanındaki Balıkçı Burcu (Fisherman’s Bastion) ise Ortaçağ’dan bu yana şehrin kalbi. Şimdilerde bolca hediyelik eşya pazarı olsa da o zamanlar burada koskoca bir balık pazarı kuruluyormuş. Adına o nedenle Balıkçı Tabyası denmiş.

budapeste-matyas-kilisesi-gezi-rehberi-Mattihinas-church
Mattihinas Kilisesi -Budapeşte-Macaristan

     budapeste-görülecek-yerler-balıkcilar-burcu-fisherman's-bastion-balikci-tabyasi

4-Kahramanlar Meydanı:

Her kahramanlık hüzünlü bir hikaye barındırır. Rus işgaline karşı halkın direncini kırmayı amaçlayan Rus ordusu, tüm evlerden topladığı 17 bin genci iki gün içinde öldürerek, amacına ulaşır. Ve bu meydan bunun anısına yapılır. Etrafı parklar ve müzelerle dolu meydanda kulenin tepesinde Cebrail Macarların Hıristiyan olacağını müjdeler. Alttaki heykeller ise Başta Hun İmparatoru Atilla olmak üzere ülkeyi kuran Macar Beyleri var.

budapeste-kahramanlar-meydani

5-Zincirli Köprü:

Budapeşte’de Tuna nehri boyunca yapılmış 10 köprü var. Ancak en güzel ve meşhur olanı ‘Chain Bridge’ diğer adıyla ‘Aslanlı Köprü’ 1849 yılında köprüyü yapılmış. Köprünün uçlarında bulunan dört aslan heykeli inanılmaz derecede gerçekçi. Elbette Budapeşte’deki çoğu yer gibi buranın da hoş bir hikayesi var.Aslanları yontan heykeltraş şaheserlerinde eğer herhangi bir hata bulunursa kendini asacağını söylemiş. Yüzlerce kişi ufacık bir kusur bulamazken ufak bir kız aslanların dilinin olmadığını farketmiş. Kızın gerçekten haklı olması üzerine heykeltraş kendini köprüden atarak intihar etmiş. Aslanların dilini kontrol etmek için bizzat gitmelisiniz.

budapeste-aslanli-zincirli-kopru

6- Gül Baba Türbesi:

167 Sene Osmanlı egemenliğinde kalmış Budapeşte. Kuşatma sırasında Kanunin emriyle bölgeye giden Alevi bektaşi dedesi  Gül Baba, yöre halkı tarafından  çok sevmiş. Tadilatı Türkiye tarafından geçtiğimiz gğnlerde yapılan bu güzel esere  Török Utca (Türk Caddesi) üzerinden gidiliyor. Yol üzerinde Kemal Atatürk caddesini de göreceksinizbudapeste-gul-baba-turbe-osmanli

7-Büyük Pazar Binası:

Budapeşte gezilecek yerler arasında en önemlilerinden biri burası.  Dünyanın dört bir yanından 180 ayrı mutfak bulunuyor.. Bu üç katlı pazar yeri, gurme yiyecekler ve temel gıda maddeleri arayanlar için ideal. Ayrıca Budapeşte alışveriş ve hediyelik seçenekleri için en ucuz seçenekleri burada bulacaksınız. Ancak sakın 18.00’da gitmeyin. Benim gibi kapıda kalır, bir dahaki ziyaretiniz için en büyük sebebi yaratmış olursunuz.

budapeste-alısveris-yeme-icme-alisveris-rehberi
8- Széchenyi Termal Banyoları:

Gençlik Çeşmesi’nin efsane olduğunu da nereden çıkardınız? Karşınızda, Avrupa’nın en büyük hamamları. Peşte tarafındaki şehir parkının içinde yer alan Szechenyi ‘ye akşam saatlerinde yorgunluğunuz atmak için uğrayabilirsiniz. Gece 10’a kadar açık. Giriş yaklaşık 50 TL. Ancak içerideki 15 kapalı, 3 açık kaplıca havuzuna daldığınızda tüm yorgunluklar buhar oluyor.

budapeste-havuz-kaplıca-szechenyi-termal

9-Margit( Margaret Adası)

Budapeşte gezi seçenekleri içindeki bunca mimari şahesere rağmen  benim en çok sevdiğim yer burası. Solunuza Buda yakasını, sağınıza Pest yakasını alın. enfes müziklerle suların dans ettiği o şahane ormana doğru koşun. Yüzlerce değişik ağaç , spor yapan şehir sakinleri değişik konsept bahçeleri ve spor alanlarıyla tam bir cennet. Margit adasının Hikayesi ise elbette acıklı. Macar kralı IV. Bela iki çocuğu da Tatar işgalinde ölünce işgalden sonra doğacak ilk bebeğini tanrıya kurban edeceğini söyler. Ancak öyle bir güzel bebektir ki kıyamaz. Bu adada onu her türlü kötülükten saklar. Ancak prenses Margaret 28 yaşında veremden ölür. Adada bu masum prenses adına yaptırılmış manastırı da gezebilirsiniz.

budapeste-margin-park-havuz-gezi

10-Gellert Tepesi ve Özgürlük Anıtı:

Şehrin en yüksek noktalarından birinde Gellert tepesinde bulunan Özgürlük Anıtı 1945 de Budapeşte’yi Nazi’lerin işgalinden kurtaran Sovyet ordusu anısına dikilmiş. Özgürlük Anıtı’ndaki kızıl yıldızlar 1989’da sökülmüş. Tepeye çıkmak biraz zahmetli olsa da Tuna nehri üzerindeki köprülerden bir kısmı ve şehrin her iki yakası bu tepeden müthiş güzel gözüküyor.

budapeste-ozgurluk-heykeli-gellert-tepesi

11- Nehir kenarındaki Yahudi Ayakkabıları:

Parlamento binasının önünde dizilmişti  çocuklar ,gençler, yaşlı ,kadın ve erkekler. Önce ayakkabılarını çıkartma emri almışlardı. Çünkü savaşta ayakkabılar daha değerliydi Musevi halkının canından. Çünkü kurşuna dizildiklerinde cansız bedenleri Tuna’nın sularında yok olur gider, geri kıpkırmızı kanayan bir nehir kalırdı bu insanlık ayıbının içinde.  İkinci Dünya Savaşı sırasında öldürülen binlerce Yahudi’nin hikayesini anlatır size bu demir ayakkabılar. Tek kelime etmeden çığlıklar atar. Yıllar sonra Gyula Pauer ve Can Togay’ tarafından böyle unutulmaz bir anıta dönüşmüşler. Budapeşte denince ilk akla gelenlerden. Görmeden dönmeyin.

budapeste-yahudi-ayakkabılar-demir-tuna-nehri

12-Gece Nehir Turu:

Budapeşte Gezilecek Yerler listesinin olmazsa olmazlarından. Gündüz her iki yakasını hayranlıkla izlediğiniz şehir gece bambaşka bir ışıltıya bürünüyor. Güverteden hangi yakaya bakacağınız , hangi ışık şölenini izleyeceğinizi şaşırıyorsunuz. Yemekli, canlı müzik seçenekleri olan değişik alternatifleri var. Yoğun mevsimde mutlaka önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Budapeşte  ışıltılar altında adeta bir masal şehrine dönüşüyor. Bu romantik ortamda anı yaşamayı  ihmal etmeyin.

budapeste-tekne-turu-budin-kalesi-gece

13- Newyork Cafe ve Alexander Book Cafe

Tıka basa doymak zorunda değilsiniz. Önemli olan mimariyi görmek, içerideki atmosferi hissetmek. (Yazar burada fiyatları biraz yüksek sipariş verirken dikkat demek istiyor) Bir sarayın onur konuğu tadında kahvenizi yudumlarken burjuvazinin gidişatı falan gibi sohbet konuları açası geliyor insanın. Yine şahane fotolar çekilesi bir mekan.

budapeste-yeme-icme-newyork-cafe

14-Tema Cafeler ve Ruin Barlar:

İngilizce Ruin harabe veya yıkıntı anlamına geliyor. Macar halkı yıllarca kominist baskıcı rejimden ve savaştan çok bunalmış. Ekonomik ve siyasi sebeplerle bastırılan arzular özgürlükle bir anda coşmuş. Ancak fakirlik hale devam ederken çareyi terk edilmiş ve yıkık yerleri bara ve konsept cafelere dönüştürmekte bulmuş. Lüks bir dekorasyon beklemeyin. Ancak içeride değişik objeler ve bolca samimiyet garanti. Budapeşte gece hayatı için şehirde bir çok güzel alternatif var. Ama ruin barlar en özgün ve keyifli olanları.

Buraya kedi severler için bir not düşelim:

Şehirde benim bulabildiğim 4 adet Cat Cafe Var. Bunlardan biri  ‘Cat Cafe Macskakavezo’. Tam bir kedi sever cenneti. Menüler çok leziz. Fiyatlar makul. Hangi masada, hangi köşede oturacağınıza kediler karar veriyor. Eğer önceden orayı kapıp yerleştilerse onları kaldırmanız mümkün değil.  4 Dev boyutlu kedinin işlettiği kafenin işletmecisi tatlı bayana ‘ Gezgin Kutubalığı‘nızın selamını götürmeyi unutmayın!

macaristn-budapeste-gezilecek-yerler-cat-cafe

Şunu itiraf etmeliyim ki Budapeşte gezilecek yerler listesinde daha onlarca park, heykel, bina, keyifli mekan dolu.Tuna’nın Kraliçesi bu şehri asla kısacık bir tatilde eksiksiz  gezemeyeceksiniz.  Bu enfes şehri bir kez gördükten sonra her seferinde  tekrar gitmek için daha bir çok bahaneniz olacaktır.

Budapeşte’ye en ucuz nasıl gideceğinizi merak ediyorsanız hemen burayı tıklayın!

Budapeşte’ye Wizz Air İle Ucuz Uçuşun Püf Noktaları

Dahası var. İşte benim gözümden Budapeşte:

https://www.kutubaligi.com/muhtesem-budapeste/

Yorumlar (4)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.