“Gezmeyelim de taşa mı dönelim?”

Avrasya Tüneli ile Atatürk Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Her geçen gün İstanbul trafiği daha da içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Hele trafiğin çok yoğun olduğu gündüz saatlerinde uçuşunuz varsa Atatürk Havalimanı’na nasıl gidilir sorusuna bazen mucizevi yanıtlar arıyor insan. Neyse ki  dev metropole asla yetmese de yeni açılan yollar bir nebze trafik çilesini rahatlatıyor. Avrasya Tüneli açıldığından beri Anadolu Yakası’ndan Atatürk Havalimanına gidiş için en kısa yol. Kendi aracınızla veya taksi ile gidiyorsanız gündüz saatlerinde koskoca İstanbul trafiğini atlatıvermenin keyfi ise ayrıca güzel.

avrasya-tuneli-yol-harita-guzergah

 

 Avrasya Tüneli ile Atatürk Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

# Avrasya Tüneli Anadolu yakası girişi D 100 karayolu  (E5) Kadıköy gidiş yönünde. Koşuyolu sapağının hemen altından  başlıyor. Yönergeler ve yol levhaları ile çok kolay tünele girebiliyorsunuz.

# Tünel çıkışı ise tam Kumkapı Kennedy Caddesi üzerinde yeni yapılan bölünmüş yolla ayrılmış.

# Çıkışta oldukça açıklayıcı yön levhaları sizin kolayca sahil yolundan Atatürk Havalimanı’na çıkmanızı sağlıyor.

#Diğer güzergahlara göre hem tünel hem de sahil yolu daha az kullanıldığından trafik sıkışıklığı yok denecek kadar az.

Avrasya Tüneli Geçiş Ücreti Nedir?

#Tüp geçit geçiş ücreti ilk etapta otomobiller için 16.60 TL minibüsler için 24.90TL olarak belirlenmiş.

#Tünelden maalesef henüz toplu taşıma araçları geçmiyor. Umarım ileride yeni bir düzenleme yapılır ve toplu taşıma ile bu yolculuk çok daha ucuza yapılabilir.

 

Avrasya Tünelinden Geçerken Dikkat Edilecekler

#Tünele girmeden önce farlarınızın açık olması gerekiyor.  Ayrıca tünel içindeki uyarı anonsunu duyabilmeniz için radyonuzun FM bandı da açık olmalı.

#Bir kat gidiş bir kat dönüş olmak üzere 2 katlı yapılmış bu tüp geçitte her katta 2 şeritli yol var. Tünel içinde takip mesafesi ortalama 40m olarak belirlenmiş.

#Avrasya Tünelinde hız sınırı 70km/sa yükseklik 2.8m ağırlık ise 5000kg ile sınırlı. Tünele kamyon, bisiklet, motorsiklet ve yaya olarak girmeniz yasak.

#Acil durumlar dışında durmak, U dönüşü yapmak veya şerit değiştirmek yasak.

#30 Ocak 2017 tarihine kadar tüp geçit yalnız 07-21 saatleri arasında açık olacak. Bu tarihten sonra Avrasya Tüneli‘ni 24 saat kullanabileceksiniz.

#Avrasya Tüneli hakkında daha fazla ayrıntılı bilgi isterseniz www.avrasyatuneli.com adresinden bulabilirsiniz.

Avrasya Tüneli ile Atatürk Havalimanı’na Gitmek Ne Kadar Sürer?

Bunun cevabı gün saat ve trafik durumuna göre elbette değişecektir. Ama şu kesin ki 1. köprüden geçişinizin nerdeyse yarı süresinde trafiksiz, stressiz ve daha az araç sürerek Atatürk Havalimanı‘na ulaşabilirsiniz.

Somut örnek vermek gerekirse öğle saatlerinde navigasyon Üsküdar- AHL arasını köprüden 57 dakika gösterirken Avrasya Tüneli geçişiyle 30 dakikada ulaşabileceğimizi söylüyordu. Biz sanırım biraz daha hızlı giderek 25 dakikada havalimanına keyifle vardık.

Atatürk havalimanında aracı ne yaptınız peki diye soracak olursanız mutlaka Atatürk Havalimanı Ucuz Otopark Sırları yazıma tıklamanızı öneririm.

 

avrasya-tuneli-ataturk-havalimani-yol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© Copyright 2021. Tüm hakları saklıdır.